Jak właściwie mam się uczyć?

Być może chcesz nauczyć się nowego języka obcego. Może też uczysz się takiego, którego znasz od lat, ale wciąż brakuje Ci płynności bądź słownictwa. Bez względu na to, na jakim poziomie jesteś, poniżej poznasz prostą i usystematyzowaną metodę na szlifowanie swoich umiejętności. W dowolnym języku!

Na naszym blogu możesz przeczytać już wpis na temat tego, jak samodzielnie uczyć się języków obcych. W tym wpisie znajdziesz rozszerzenie o konkretne wskazówki i metody. Prosto od naszych lektorów i oparte wieloletnim doświadczeniem.

Język to nie gramatyka, słownictwo i części mowy…

…To 4 umiejętności, o których bardzo często piszemy. Są to:

  • Mówienie
  • Pisanie
  • Słuchanie
  • Czytanie

Dwie z tych umiejętności są umiejętnościami aktywnymi (mówienie, pisanie), a dwie biernymi (czytanie, słuchanie). Wszystkie jednak są niezbędne do szybkiego rozwijania języka obcego i wszystkie mogą być frajdą! Wszystko zależy od Ciebie – my jedynie dostarczamy narzędzia i inspiracje.

Ale do rzeczy!

Czytanie

Z tekstem pisanym mamy do czynienia wszędzie. Komunikacja miejska, sklep, strony internetowe… Nie wspominając już o książkach czy gazetach. Tam, gdzie tylko możesz, czytaj w języku, którego się uczysz.

Na początku może to sprawiać trudności, jednak pamiętaj: Twój mózg, mając regularny “kontakt wzrokowy” z powtarzalnym słownictwem, nauczy się go szybciej! Działa to w szczególności w przypadku książek.

Z czasem zauważysz, że możesz sięgnąć po kryminał ulubionego autora po angielsku i rozumiesz specjalistyczne słownictwo, a czytanie właściwie nie sprawia Ci problemu!

Dlatego:

  • wybieraj książki, nawet krótkie i podstawowe, w języku, którego się uczysz
  • sprawdź, jak dużo się nauczysz, przestawiając swój telefon na język obcy 😉
  • pożycz lub kupuj za granicą oryginalne magazyny czy gazetki o ulubionej tematyce

Słuchanie

To być może najprzyjemniejsza umiejętność do rozwijania. Nie wymaga od Ciebie aktywnego udziału, a jednak jest niezbędna i niesamowicie skuteczna. Pomoże Ci zrozumieć niuanse wymowy języka, charakterystyczne dla różnych środowisk języka oraz zagłębić się w ludzkie konwersacje.

Aby rozwijać słuchanie…:

  • oglądaj ulubione filmy i seriale! Koniecznie bez napisów – będą Cię tylko rozpraszać. Pamiętaj, że nie musisz rozumieć wszystkiego, żeby czerpać z oglądania przyjemność 😉 
  • w drodze do pracy, przed snem czy przy obowiązkach domowych – słuchaj podcastów. Tematykę wybierasz Ty!
  • słuchaj ulubionej muzyki – wsłuchując się w tekst, utrwalisz wiele wyrażeń i zaczniesz wyłapywać jego dokładne znaczenie
  • proste tutoriale, przewodniki czy przepisy w formie wideo (YouTube) poszukuj u zagranicznych autorów – mają oni naprawdę wiele do zaoferowania

Pisanie

Przechodzimy do umiejętności aktywnych. Rozwijanie pisania w języku obcym będzie, niestety, nieco mniej praktyczne. W końcu nie będziesz pisać maili do przełożonego, składać podań czy nawet pisać do znajomych po hiszpańsku… Są jednak sposoby na przyjemne wplecenie pisania do swojej codzienności:

  • zdarza Ci się pisać pamiętnik bądź luźne przemyślenia? Na początku to może być wyzwanie, ale z czasem pisanie ich w języku obcym przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji i postępów!
  • pisz listy zakupowe w języku obcym – słowa zapamiętasz błyskawicznie
  • organizujesz swoje życie, np. w kalendarzu? Od teraz zapominasz, że znasz język polski 😉
  • jeśli masz czas i brakuje Ci kontaktu z człowiekiem – polecamy aplikacje do poznawania ludzi z całego świata – np. Tandem. Poznasz tam wspaniałe dusze, rozwiniesz umiejętności i poszerzysz horyzonty!
  • rób notatki w języku obcym – z ulubionego filmu, kursu, książki czy wykładów

Oczywiście, jeśli masz czas i chęci – możesz decydować się na dłuższe formy pisemne. Na liście znajdują się jednak łatwe w praktyce i skuteczne sposoby na praktykowanie pisania w języku obcym.

Pamiętaj – wszystkie metody będą pasować do każdego języka! Nawet ucząc się od zera większość można zastosować bez większego wysiłku.

Mówienie

Niestety, mówienie to najważniejsza umiejętność językowa, której jednocześnie nie da się praktykować w pojedynkę.

By skutecznie rozwijać mówienie w języku obcym, potrzebujesz partnera, który ten język rozumie i będzie Cię słuchał bądź też podtrzymywał konwersację i zadawał pytania. Tylko wtedy w naturalny sposób będziesz pozbywać się bariery językowej i nabywać płynności.

Podobnie jak w przypadku pisania – konwersacje możesz prowadzić z osobami z całego świata. Uwierz, że będzie wiele osób chętnych do poznania Cię i rozmawiania na różne tematy!

Jednak akurat przy szlifowaniu mówienia warto mieć osobę, która jest profesjonalistą. Masz wtedy gwarancję, że rozmawiasz z kimś, kto:

  • obiektywnie zmierzy Twoje dotychczasowe umiejętności
  • nie będzie Cię oceniał i, co ważne, wytykał czy poprawiał błędów!
  • stworzy przyjazną atmosferę rozmowy i dyskusji na przeróżne tematy
  • będzie skuteczny w łamaniu Twojej bariery językowej

Dlatego, w przypadku mówienia, dobry lektor zapewni Ci najszybsze postępy – każde spotkanie z nim należy tak naprawdę do Ciebie. Ty opowiadasz i szlifujesz swój język, a lektor z zafascynowaniem słucha, uważnie zachęca do rozwijania tematu i wspólnie z Tobą się bawi.

Czy nie tak powinna wyglądać nauka języka?

⛔️ Bez przerabiania nudnej teorii, nienaturalnych metod, nauki na siłę;

✅ Z otaczaniem się językiem, przerabianiem tematów interesujących dla CIEBIE, praktycznym użyciem.

Wybór należy do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie wpisy
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
TWITTER
Instagram
LinkedIn