Jak uczyć się samodzielnie i skutecznie?

“Pomóż mi zrobić to samemu.” – tak kiedyś powiedział jeden z wychowanków Marii Montessori. Fraza ta stała się wtedy hasłem przewodnim całej jej filozofii, która do tej pory sprawdza się w systemie nauczania.

Opanowanie nowych umiejętności to długi i czasami męczący proces, ale niezależnie od ulubionego stylu uczenia się, jedno jest pewne: im bardziej aktywnie angażujemy się w wykonywaną czynność, tym szybciej osiągamy perfekcję.

Metoda Montessori znalazła swoje odzwierciedlenie w słynnej Piramidzie uczenia się. Chodzi w niej o to, jak forma przekazywania treści wpływa na ich zapamiętywanie:

Piramida uczenia się

Piramida uczenia się

✂️ wykład – 5%
📜 czytanie – 10%
🎤 pomoce audio-wizualne – 20%
📌 pokaz/demonstracja – 30%
👅 dyskusja – 50%
🚀 ćwiczenia w praktyce – 75%
👥 nauczanie innych – 90%

Forma nauki a jej efektywność

Nauczyciele uwielbiają tłumaczyć, wyjaśniać i powtarzać, starając się “wyposażyć” uczniów w jak największą ilość wiedzy, którą sami już posiadają.

Niestety, często zapominamy o tym, że udzielając się aktywnie, zamieniamy lekcję w niekończący się wykład. Dzięki któremu utrwalamy własną wiedzę i szlifujemy nasze metody nauczania, lecz słuchający uczniowie tak naprawdę niewiele się uczą. I koło się zamyka – wykładowca utrwala swoją wiedzę, a słuchacz wchłonie z niej maksymalnie 5%.

To nie tak, że wykłady są niepotrzebne. Po prostu jest to metoda najmniej efektywna, a zarazem najbardziej powszechna w systemie edukacji. Czy nie lepiej by było, gdyby metody nauczania opierały się na większej różnorodności w przekazywaniu treści?

Różnorodność… Czyli co?

Nauka języków to nie gramatyka, słownictwo i części mowy. To cztery umiejętności, a oto one:

  • Czytanie
  • Słuchanie
  • Pisanie
  • Mówienie

Jedno jest pewne – jeśli ucząc się języków, będziesz pielęgnować wszystkie powyższe umiejętności, nauczysz się istotnie szybciej. Dwie z tych umiejętności są aktywne i pozwalają na szybsze uczenie się. Pozostałe dwie są pasywne i, choć również pełnią ważną rolę, nie zagwarantują równie szybkiego progresu.

Zgadniesz, o które chodzi?

I czy domyślasz się, jak rozwój konkretnej umiejętności wcielić w życie, posługując się piramidą uczenia? Więcej o efektywnej nauce języków przeczytasz tutaj!

Czy mniej więcej wiesz już, jak na własną rękę uczyć się języków efektywniej? Zostań z nami po więcej podobnych treści! A jeśli potrzebujesz idealnego motywatora, przewodnika i nauczyciela w jednym – znajdziesz go tu!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie wpisy
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
TWITTER
Instagram
LinkedIn