Immersja – Twój największy przyjaciel w nauce

Czy przyłapujesz się czasem na potrzebie “odkurzenia” języka? Wiesz, że wypadają Ci różne słowa i struktury, nie utrzymasz już tak płynnie konwersacji, ale jednak dany język po latach nauki znasz… Z drugiej strony – nie masz czasu, więc jak się do tego zabrać, by jednak robić postępy? Immersja językowa może być odpowiedzią!

Jednym z głównych celów nauki języka jest poznanie i – co najważniejsze – zapamiętywanie nowych słów. Uwaga: sprawdzenie słówka w słowniku nie oznacza, że je zapamiętasz! Ten proces wymaga nieco więcej procesów w mózgu.

Zapisywanie nowego słówka w pamięci to długofalowy proces. Składa się z kilku części, a najtrudniejszą i najdłuższą częścią tego procesu jest powtarzanie nowego słowa. Robienie notatek i zerkanie na nie codziennie jest mało skuteczne, bo zapisane słówka z tłumaczeniami są wyjęte z kontekstu.

Co zrobić, żeby szybko zapamiętywać dużo nowych słówek – uwaga! – bez dodatkowego wysiłku czasowego? Regularnie stosować immersję językową, czyli otaczać się językiem na co dzień!

Rozmawiający w różnych językach ludzie, immersja

Jednym z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych trików immersji językowej jest Piosenka w zapętleniu. Zdarza Ci się usłyszeć piosenkę, od której nie możesz się później uwolnić, bo tak bardzo wpadła Ci w ucho? Możesz to wykorzystać!

Sprawdzając tekst danej piosenki, nawet jednorazowo, będziesz dużo sprawniej rozpoznawać słowa oraz rozumieć ich kontekst słuchając jej ponownie. Następnie tekst będzie powoli wchodził do głowy, a razem z nim – nowe słowa.

Czy wiesz, na czym polega skuteczność tego procesu? Po pierwsze, odczuwasz przyjemność, słuchając swojej ulubionej muzyki. Ponadto, aktywnie używasz słów (np. śpiewając je lub powtarzając w głowie). Po trzecie, masz z nimi nieustanny, wręcz mimowolny kontakt – bez zbędnego wysiłku. Immersja językowa w pigułce!

Tak, zawsze zachęcamy do nauki języków obcych poprzez ulubione czynności! Jeśli muzyka jest dla Ciebie jedną z nich, pamiętaj – możesz ją wykorzystać i otaczać się językiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie wpisy
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
TWITTER
Instagram
LinkedIn