Rozmowa to najbardziej podstawowa i bezpośrednia forma komunikacji między ludźmi. Słowami wyrażamy emocje, przekazujemy informacje na dowolny temat i dyskutujemy. Każdy komunikat rządzi się swoimi prawami i ma inną dynamikę – rozmowa w języku ojczystym nie wymaga jednak dużego wysiłku i kreatywności. Nieco inaczej sprawa ma się przy językach obcych.
Co robisz, gdy rozmawiasz z kimś bliskim i nagle “wypadnie” Ci jakieś słówko? Cóż, zdarza się najlepszym – prawdopodobnie nie zakłócisz tym rozmowy. Użyjesz synonimu lub słowa o częściowo podobnym znaczeniu. Możesz również wdać się w storytelling i opowiedzieć rozmówcy “naokoło”, co masz na myśli – wtedy wspólnie traficie na dane słowo i po prostu kontynuujecie rozmowę.
Czy wiesz, jak wielką moc ma taka sytuacja w rozmowie z obcokrajowcem?
Cel nauki języków obcych
Jeśli uczysz się dowolnego języka obcego, zapewne dążysz do tego, żeby móc się w tym języku swobodnie porozumiewać. Odwiedzić lokalną restaurację w Bergamo i wdać się w rozmowę z kelnerem, bądź dopytać mieszkańca San Sebastian o drogę do stacji.
Mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że osiągniesz to tylko prowadząc konwersacje. A dobra taka, że… osiągniesz to tylko prowadząc konwersacje. Nie chodzi o to, że spędzenie pół roku w Hiszpanii i zaczepianie ludzi zagwarantuje Ci znajomość języka. Chodzi o uświadomienie sobie, że godzina konwersacji może przynieść Ci wielokrotnie większe efekty niż tygodnie siedzenia nad podręcznikami.
…Nie wspominając o godzinach spędzonych na wkuwanie gramatyki czy wbijanie do głowy słówek. Jeśli masz do tego cierpliwość i robisz to regularnie, szczerze gratulujemy samozaparcia! Zachęcamy jednak do puszczenia wodzy fantazji i korzystania ze swojej wiedzy w praktyce. Poziom Twojej satysfakcji i postępy mogą Cię bardzo zaskoczyć!
Wracając do kreatywności…
Gdy rozmawiasz w języku obcym, szansa na gubienie słówek czy szyku zdań jest naturalnie większa. Co się jednak dzieje, gdy zaczniesz kreatywnie kombinować, by nie zakłócić toku rozmowy? Zaczniesz szukać w pamięci podobnych słów, opowiadać “naokoło” i tym samym prowadzić naturalną, interesującą konwersację. W mózgu tworzą się nowe połączenia lub aktywują te stare lub nieco zatarte.
Ty odczuwasz satysfakcję, ponieważ okazuje się, że potrafisz bezbłędnie radzić sobie w podobnych sytuacjach. Gdzie jest w tym wszystkim Twój słownik i podręcznik?! Znasz również więcej słów i wyrażeń, niż można było pomyśleć! Czujesz większe zadowolenie i motywację do podejmowania rozmów, a bariera językowa gdzieś jakby zniknęła…
Przyjemna i efektywna nauka
Pamiętaj więc, że nawet jeśli masz opory i pewne braki w utrzymaniu rozmowy, rozwiązaniem jest po prostu… Rozmowa! Oczywiście, godzinna konwersacja w języku angielskim czy hiszpańskim nie jest tak realna jak obejrzenie filmu czy przeczytanie artykułu. Jednak pamiętaj – jeśli uczysz się z korepetytorem, najlepsze co możesz od niego dostać, to normalna, ludzka wymiana zdań w języku uczonym! Bez kompromisów – tylko zabawa, dyskusja i kombinowanie! ✂️