Prowadzisz samochód i widzisz znak drogowy, którego nie rozpoznajesz. Co robisz? Zatrzymujesz samochód i sprawdzasz, co znaczy ten znak, czy kontynuujesz jazdę? Oglądasz film w języku obcym i słyszysz słowo, którego nie znasz. Co robisz? Zatrzymujesz film i otwierasz słownik, czy kontynuujesz jazdę?
Jeśli wolisz sprawdzać nieznane słówka, to polecamy zmienić taktykę nauki języków!
Nauka słów przez przyjemność
Po pierwsze, nie musisz rozumieć wszystkich słów, żeby cieszyć się filmem. Zaś celem oglądania filmów w języku obcym nie jest nauka nowych słówek, tylko utrwalenie starych, kiedy mózg przebywa w trybie immersji językowej (Czym jest immersja językowa i dlaczego jest świetną metodą? Piszemy tutaj!). W nauce języków przez zabawę jest to kluczowe.
Po drugie, sprawdzanie słówek w słowniku nie jest takie proste, jak może się wydawać. Języki zawierają homonimy (słowa o różnych znaczeniach), a wyszukiwanie potrzebnego znaczenia może być nie tylko pracochłonne, ale wręcz niemożliwe. Mało ma wspólnego z nauką języka!
🌸 Japońskie 掛ける oznacza wieszać/ dzwonić/ wydawać (pieniądze) itd. – łącznie 25 znaczeń
🌵 Hiszpańskie echar oznacza rzucać/ wysyłać (list)/ zwalniać (z pracy) itd. – łącznie 34 znaczenia
🍵 Angielskie run oznacza biegać/ prowadzić firmę/ oczko w rajstopach itd. – łącznie 645 znaczeń!
Czy już wiesz, dlaczego liczy się naturalne obycie ze słownictwem, a nie opieranie się o tłumaczenia słówek bez kontekstu? Jak uważasz – która metoda pozwoli na utrwalenie znaczenia w pamięci, a która da Ci tylko suchą definicję, która szybko rozmyje się w pamięci?
Zabawa ze słówkami
W języku polskim też istnieją homonimy. Znajdź jedno słowo, które w tej samej formie pasuje do obu poniższych zdań. Niestety, słownik Ci w tym nie pomoże. Pomoże Ci to, że z językiem masz do czynienia codziennie i dopasowujesz konkretne słowa do kontekstów:
1) Wszyscy byli _____ zajrzeć do tajemniczego wnętrza.
2) Ciągle się wszystkich _____ w każdej najmniejszej sprawie.
Znasz odpowiedź? Gratulację! A teraz – udanej zabawy w nauce języków!