Nigdy więcej prac domowych!

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego praca domowa kojarzy nam się z nudą, przykrym obowiązkiem i ma niewiele wspólnego z przyjemnością? Czy w ogóle kiedykolwiek automatycznie kojarzy nam się z rzeczą przyjemną?

Sens prac domowych

Program nauczania zakłada, że pracę domową przygotowuje nauczyciel w oparciu o materiał, który został przerobiony na lekcji, żeby uczniowie mogli powtórzyć nowo poznane zagadnienia przez tego nauczyciela wprowadzone. Ale po co?

Czy idąc na spacer z pięciolatkiem, mama przygotowuje plan tego spaceru? Po wejściu do parku kierujemy się w stronę stawu i poznajemy nowy gatunek zwierząt – kaczki, a w domu narysujesz kaczkę, opiszesz jej budowę ciała i napiszesz wypracowanie. Temat? „Zalety i wady obserwowania kaczek w Polsce w XXI wieku” 🦆

W przyszłym tygodniu poznamy wróble, potem gołębie, wiewiórki, krokodyle itd. Pięciolatek będzie w ten sposób odkrywał świat dookoła siebie, bo przecież jeśli rodzic nie przygotuje programu nauczania i pracy domowej, to jak może dziecko nauczyć się życia…?

Praca domowa

Jedna zmiana – masz wybór

Czy przysłowiowe “Homework” naprawdę musi być jednakowe dla wszystkich? Może nasi uczniowie docenią wybór? Czy musi być koniecznie kaczka, bo tak sobie życzy nauczyciel?

A może da się inaczej? „Znajdź w internecie ciekawe informacje o swoim ulubionym zwierzęciu i przygotuj krótką prezentację – możesz korzystać z Instagrama, TikToka, właściwie dowolnych źródeł. To Ty wybierasz zwierzę i źródła informacji – my tylko chcemy, żebyś to zrobił/a.

Możliwość wyboru buduje w uczniach pewność siebie i poczucie sprawczości, uczy ich podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie, a przy okazji jest dobrą zabawą. To uczeń wybiera, w jaki sposób chce odkrywać świat, a nie nauczyciel!

Od teraz – Home Pleasure

Dlatego koniec z pracą domową. Nie ma już nudnego “Homework” – jestHome Pleasure. Więc na czym polega różnica? “Home Pleasure” nic nie narzuca: to Ty wybierasz, co czytasz, oglądasz, słuchasz czy opisujesz. To Ty stajesz się specjalistą i nauczycielem. Warunek jest tylko jeden: regularnie rozwijasz umiejętności w tym nowym języku. Dostajesz narzędzia, a cała reszta zależy od Ciebie! Zdziwisz się, jak skutecznie działa tak niewielka zmiana w podejściu do nauki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie wpisy
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
TWITTER
Instagram
LinkedIn